Ze względu na charakter roślin pełzających (głównie pomidor) , ważne jest aby w fazie wzrostu miały one zapewnione dobre wsparcie. Odpowiednie prowadzenie roślin w przypadku właśnie pomidora należy do najpopularniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w ich uprawie. Można to zapewnić poprzez umocowanie rośliny na sznurku za pomocą klipsowania. Dzięki użyciu klipsów wzrost pomidora jest ograniczony co zmniejsza ryzyko uszkodzeń oraz zapobiega złamaniom. Zaleca się okresowe, naprzemienne stosowanie klipsów (zapinek), zazwyczaj raz w tygodniu. Umieszczanie oraz zdejmowanie klipsów jest bardzo łatwe i szybkie, może je wykonać każda, nawet niedoświadczona osoba.

Kolejnym problemem w uprawie pomidorów jest załamywanie się nasady szypuły gron wskutek czego owoce wcześniej się wybarwiają, wolniej dorastają, są mniejsze, mają gorszą jakość. Aby wzmocnić szypuły, u podstawy łodygi zakłada się uchwyty formujące, tzw. łuki. Są one doskonałym rozwiązaniem pomagającym roślinie w utrzymaniu ciężaru owoców.

Wspieranie gron możliwe jest również za pomocą podwieszek(haczyków), które zapobiegają zwieszaniu gron. Metoda ta daje znacznie lepszy rezultat niż zginanie, ogławianie lub uszkadzanie.

Zastosowanie wyżej wymienionych produktów w uprawie pomidorów oraz innych roślin pełzających chroni przed różnego rodzaju uszkodzeniami oraz zmniejsza podatność na choroby, zapewniając tym samym stymulację wzrostu oraz większą wydajność.

KlipsyŁuki do gronPodwieszkiTyczka

Zapinki/klipsy
Łuki
Przewieszki, podwieszki/haczyki
Tyczki/podpory